Press "Enter" to skip to content

Седум гола на полуфиналето од Купот под Тумбекафе

Пелистер – Победа 5:2 (2:2)

По променливо време, од сонце до силен дожд, околу 500 најверни гледачи под Тумбекафе имаа прилика, како ретко во изминатите година, да уживаат во победа на Пелистер и да видат седум гола, пет во мрежата на Победа и два кај Пелистер.

Натпреварот започна со иницијатива на Пелистер, но првиот гол го постигнаа прилепчани, откако Трифуновски не погоди од пенал во 13 минута, а Победа во 28 минута го казни Пелистер со голот на Ристески.

Но, “пелистерци “ за брзо резултатски се вратија со головите на капитенот Гоце Тодоровски. Прв пат за израмнување погоди со глава, по асистенција на Љамчевски, а потоа во 38 минута со оддличен гол од слободен удар донесе водство од 2:1.

На одмор се отиде со 2:2, со гол од пенал кој го иницираше Тошевски, а го реализира Наумовски.

Само по изминати неколку минути од второто полувреме Пелистер поведе со 3:2, со голот на Пеев по убаво одиграна акција по левата страна. По силниот дожд екипата на Пелистер во 81 минута и во 85 минута постигна два гола за победа на Пелистер од 5:2. Првиот гол Лукас го постигна во негов стил од левата страна со прецизен удар во голот на Победа, а вториот по корнер кој го изведе Љамчевски.

Пелагониското дерби од Купот помина во знак на Пелистер, чии фудбалери ќе патуваат на 28 ноември на реванш во Прилеп.

More from СпортMore posts in Спорт »