Press "Enter" to skip to content

Граната од Прва светска војна пронајдена во РЕК “Битола“

На 29.04.2018 година во 12,10 часот телефонски во Полициско одделение Новаци, Н.Р. (35), одговорен на обезбедувањето во РЕК “Битола“, пријавил дека истиот ден околу 12,00 часот во РЕК “Битола“ – Термо, на кота 58 пронајдена била експлозивна направа-артилериска граната, калибар 75  милиметри, со потекло од Првата светска војна.

Од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување-Битола, пронајдената експлозивна направа била подигната за понатамошна постапка.

More from ВестиMore posts in Вести »

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *