Press "Enter" to skip to content

Победа на Пелистер против Гостивар (фото)

Пелистер – Гостивар 2:1 (1:0)
 
Градски стадион „Тумбе кафе“. Гледачи: 500
Главен судија: Крумислав Ѓорѓиев (Штип)
Асистенти: Ристо Ѓорѓиев и Кристијан Џонов (Штип)
Стрелец: Главевски во 17. и Наумоски во 51. минута за Пелистер,
Исмаиљи во 61. минута за Гостивар. 
Жолти картони: Главевски, Анѓелески (Пелистер)
Црвени картони: Илјази (Гостивар) во 25. минута
Пелистер:
Ристевски, Исмаили, Илиевски, Колевски, Илијовски, Илијоски, Наумоски (од 57м. Неданоски), Главевски, Коњарски, Анѓелевски, Трајковски (од 77 м. Здравевски), Калевски (од 65 м. Бошковски)
 
Гостивар:
Иљази, Исмаили (од 75м. Фетахи), Илјази, Демири, Ариф, Бектеши (од 60м. Лазаревиќ), Скендери, Мифтари (од 75м. Мифтари), Османи, Зеќири, Илиевски.
По оставката на тренерот Томче Трајановски, екипата на Пелистер до првата второлигашка победа ја водеше младиот Саше Велјановски, на кој ова му беше деби на клупата на Пелистер.
 
Во следното коло, наредната недела Пелистер гостува кај Лабуништа.
More from СпортMore posts in Спорт »