Press "Enter" to skip to content

Кошаркарите ветерани на Пелистер победија и во Велес (фото)

Победници на меморијалниот кошаркарски турнир кој се одржа вчера во Велес, се кошаркарските ветерани на КК Пелистер.

Покрај нив на турнирот, кој е посветен на починатите кошаркати на Борец, Бранко Ацков и Тони Виларов, настапија и ветерани на Струмица, Борец и Тиквеш.

Тие во финалето ја победија екипата на ветераните од Струмица, а во полуфиналето екипата на Тиквеш.

За МВП кошаркар на турнирот е прогласен Коста Нешковски од Пелистер, а за најатрактивен кошаркар наградата му припадна на Оливер Трајковски.Екипата на Пелистер настапи во следниот состав: Драган Наумовски, Коста Нешковски, Оливер Трајковски, Сашо Марковски, Димитар Богоевски, Никола Николовски, Ѓорѓи Талевски, Сашо Марковски – Штека и Васко Пинзовски.

-За нас на овие натпревари не во прв план резултатот, туку дружењето и сеќавањето на некои заеднички моменти со ветераните од другите клубови со кои сме воделе битки за бодови. Но, мора да се пофалиме и дека не знаеме за пораз, односно тешко некоја екипа да не порази, вели Драган Наумовски.

Инаку, поранешните кошаркари на Пелистер се организирани во здружение и редовно тренираат два пати неделно во малата сала во спорската сала.

С.Р.

 

More from СпортMore posts in Спорт »