Press "Enter" to skip to content

Одговор на советничката група на СДСМ на барањето на опозицијата за вонредна седница

По барањето на опозицијата во Советот на општина Битола, прво на “Поинаку“, а потоа и на ВМРО-ДПМНЕ, со соопштение се огласи и советничката група на СДСМ, кое ви го пренесуваме во целост, и во него стои:

Врв на политиканство и лицемерие е да се бара вонредна седница на совет од страна на лицата кои во изминативе 12 години ниту еднаш не се осмелиле тоа да го побараат додека цунамито ДПМНЕ ја пустошеше Битола.

 Доколку грижата која ја искажуваат сега, ја демонстрираа во нивниот 12 годишен мандат ќе ги оставеа Општината и Јавните Претпријатија во многу подобра кондиција за справување со вакви и слични природни непогоди. Ниту им било, ниту им е грижа за нашиот град, тоа го докажаа многу добро, а за жал и продолжуваат да го докажуваат.

Општина Битола е во постојана координација со сите јавни претпријатија, како и со канцеларијата на Дирекцијата за заштита и спасување, со цел целосно да се нормализира состојбата во градот. Механизацијата со која располагаат, заедно со подизведувачите ставени се во фукнција 24 часа. Сите сообраќајни коловози од прв и втор приоритет и скоро сите споредни патишта се исчистени, а во текот на викендот ќе следи уште една акција за дорасчистување на снежните наслаги. Поради обилните врнежи и ниските поларни температури кои ја зафатија Битола функционирањето е отежнато, меѓутоа ситуацијата е веќе ставена под контрола.

Дежурните телефонски линии на јавните претпријатија остануваат отворени за граѓаните 24 часа. Воедно, сакаме да им се заблагодариме за нивната соработка и трпението.

За крај, сакаме да истакнеме дека Битола и битолчани за нас како советничка група се секогаш на прво место и доколку има потреба од вонредна седница поради било која причина секогаш стоиме на располагање. Меѓутоа сметаме дека во овoј момент кога непрекинато функционираат сите витални институции во Општината, не е коректно некој да се обидува да придобие политички поени на грбот на битолчани и природната непогода што го зафати овoј град.

Советничка група на СДСМ Битола

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mission News Theme by Compete Themes.