Press "Enter" to skip to content

Кошаркарите се вратија од -20 до -1, но не издржаа последните две минути

Кожув – Пелистер 73:68 (27:16, 18:16, 17:15, 11:21)

Спортска сала во Гевгелија

Судии: Денковски, Ѓоревски и Стојчевски

Кожув: Караколев 19, Ивеља 14, Стерјов 10, Апостолов, Вилијамс 14, Начевски 8, Зекири 2, Петров, Наков, Божинов, Старделов, Кесар 6.

Пелистер: Давков, Атанасовски, Голубовиќ 21, Харис 13, Билер 20, Талевски 3, Захариевски, Арсовски 4, Трсунов, Ѓоргиевски, Обедниковски, Богдановски 7.

Екипата на Пелистер на гостувањетот против Кожув ја одигра одлично последната четвртина, но немаа сили за изненадување. Во тој период, во последните две минути “пелистерци“ на само две минути имаа негатива од само -1, откако ја намалија од -20 поени (52:32), во средината на третата четвртина.

Пелистер се потруди на одигра драматичен финиш во последните две минути, кога влагоа со -1 (69:68), на 2,17 минути, но до крајот на натпреварот не успеаја да постигнат ниту еден кош.

Вио екипата на Пелистер, капитенот Голубовиќ беше најефикасен со 21 поен.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mission News Theme by Compete Themes.