Press "Enter" to skip to content

Победа на кошаркарите на Пелистер над Вардар (фотогалерија)

Пелистер – Вардар 98:80 (31:17, 20:18, 25:22, 22:23)

Спортска сала “Боро Чурлевски“, гледачи 500

Судии: Павлов, Мијалковски и ТашковскиПелистер: Давков 6, Голубовиќ 6, Харис 17, Билер 34,  Богдановски 10, Захариевски, Арсовски 9, Илиевски 5,  Атанасовски 9, Трсунов, Обедниковски, Ѓоргиевски.

Вардар: Цветковски 13, Серафимов 7, Анастасов 18, Темелковски 15, Радош 5, Шалев 1, Ивановиќ 12, Данилов 2, Михајловски 4, Станимировиќ, Турнер 2, Наумовски.Кошаркарите на Пелистер победија во значаен за нив натпревар против директниот конкурент за опстанок во лигата, против екипата на Вардар. “Пелистерци“ ги победија “варадарци“ со 98:80.Екипата на Пелистер  во ниту еден момент од натпреварот не дозволија да има резултатска неизвесност, а избраниците на Зоран Тодоровиќ уште во седмата минута стигнаа до двоцифрена предност изразена +14. Во продолжението Пелистер во 29. минута дојде до 20 поени разлика. Полувремето заврши со резултат  51:35 за Пелистер, а во последните две четвртини тренерот Тодоровиќ иако ги промени сите на паркетот, сепак забележаа рутинска победа.Најефикасни поединци во Пелистер беа Билер со 34 и Харис со 17 поени.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mission News Theme by Compete Themes.