Press "Enter" to skip to content

Фудбалерките на Топ Гол обезбедија куп-полуфинале

Тетово – Топ Гол 1:4 (0:0)

Сениорките на Топ гол со победата над екипата на Тетово се пласира во 1/2 финалето на фудбалскиот куп за жени, на натпреварот кој се одигра на фудбалското игралиште во Камењане, Општина Брвеница.

Битолчанки со конечен резултат од 4:1, полувреме 0:0, ја совладаа домашната екипа, а стрелци на головите за Топ гол беа Гелевска во 57, Бумбаровска 59 и Николовска на два пати во 91 и 93 минута од судиското надополнување.

-Едно големо Браво за денешната игра за нашите фудбалерки, изигравме доста мудро и дисциплинирано за време на целиот натпревар. Првото полувреме беше во знакот на борбената игра од двете страни и игравме со спротивен ветер кој ни создаваше и дополнителен притисок. Во второто полувреме топката ја спуштивме на земја и постигнавме два брзи гола. До крајот ја контролиравме играта и во самиот финиш постигнавме два гола, изјави Кире Грбевски, тренерот на Топ гол.

За Топ гол настапија :Салиевска, Бумбаровска, Размовска, Нешковска, Гоцевска, Јанковска, Петровска, Талевска, Т. Јанкоска, Гелевска, Миленкова уште играа Николовска и Митаноска.

Следен натпревар Топ гол повторно се срекава со истата екипата, но сега во Битола но во рамките на 16 коло од првенството.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *