Press "Enter" to skip to content

Сениорките на Пелистер Волеј поразени, кадетките оштетени од судиите

Викендов првенствени натпревари одиграа сениорките и кадетките на одбојкарскиот клуб Пелистер. Сениорките настапија во Првата државна лига и се поразени од екипата на Јанта Волеј на гостувањето со резултат 3:0, по сетови 25:22, 25:16, 25:19.

Одбојкарките на Пелистер освоија вкупно 34 директни поени, 21 од напад, 6 од блок и 7 АС сервиси, а поените ги освоија: Софија Петличковска 11, Теодора Андоновска 6, Симона Стојановска 6, Сара Димовска 5, Изабела Димовска 3, Матеја Марковска 2 и Ивана Белокозовска 1.

Кадетките на Пелистер Волеј играа во 1/4 финале (втор натпревар) против екипата на Работнички Жени – Пелистер Волеј, каде со  огромна помош на судиите кон домаќинот се поразени со 3:0, по сетови 27:25; 25:19; 28:26.-Изгубија и сениорките но немаме забелешки и им честитавме, но кадетките на Пелистер Волеј се повторно опљачкани.  Пелистер Волеј е победен во завршницата, само поради судиска неправда. Само ќе додадам што е најинтересно, сé е ова со умисла, a не од незнаење, за што говорат фактите на теренот, за кој ние имаме видео снимка (која секако на никој ништо нема да му значи, освен нас). Ова е срам за сите кои го водат овој спорт, срам од која никој не се срами, најмалку оние кои судат и креираат вештачки победи, вели Роберт Митковски, тренер на Пелистер Волеј и додава:

-Злото кое го нанесувате со ваквото судење на овие деца скапо ќе не чини сите и нас… и вас. Се сé направи да се одигра ново 1/4 финале со само 1 судија, нешто што го насетивме на време, за што по нашата навремена реакција мораше да се одработи план Б.

Кадртките освоивме 48 директни поени, 26 од напад дури 14 АС сервиси и 8 директни поени од блок. Поените ги освоија: Ана Пејовска 15, Ева Трпеновска 9, Андреа Стојановска 7, Ивона Димитриевска 4, Теона Богдановска 4, Ања Ристевска 3, Ивана Белокозовска 3, Стефани Најдановска 3.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *