Press "Enter" to skip to content

Петар Љамчевски во 88. минута погоди за реми и останување на Пелистер во игра за второ место

Гостивар – Пелистер 2:2 (1:0)

Денешните резултати кои се постигнати во рамките на 21. коло од Втората фудбалска лига- запад, најповеќе реми, и освојувањето на тимовите во горниот дел по еден бод, на табелата не донесона новини, а сите остануваат во игра за посакуваното второ место.Дербито, Гостивар и Пелистер, кои се играше во Гостивар, заврши реми, 2:2, а “пелистерци“ на два пати израмнуваа. Голот водство го постигна Љама, мошне рано, во 13. минута, а со 1:0 се отиде на одмор.

Во второто полувреме во 52. минута израмни Благојче Главевски, а во игра во која Пелистер бепе подобра екипа. Но, само по пет минути во 57 минута, со голот на Скендери, гостиварчани ја повторно поведоа со 2:1.  Кога се чинеше дека “пелистерци“ ќе го загубат натпреварот и битката за втото место на табелата, Петар Љамчевски, постигна постигна прекрасен гол во 88. минута, гол кој му носи бод на Пелистер.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *