Press "Enter" to skip to content

Вечерва отворено 21. Фестивал на монодрамата (фото)

Вечерва во Народниот театар со изведба на премиерата “Бакхи- Краток преглед на распадот“ од Еврипид на Битолскиот народен театар, започна 21. издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата.Пред премиерата во фоајето на Народниот театар во Битола се одржа и официјалниот дел на свеченото отворање на Фестивалот, а за тоа колку претстави ќе има во официјален дел, и кои актери ќе настапат на Фестивалот, зборуваше уметничкиот директор, Пепи Мирчевски.Овогодишното издание на Фестивалот на монодрамата за отворено го прогласи градоначалничката на Битола, Наташа Петровска.Премиерата на “Бакхи- Краток преглед на распадот“ е вон конкуренција, а  во официјалниот дел, единаесет актери од девет држави ќе се натпреваруваат со своите актерски креации, во монодрамата како жанровски тетарски израз.Фестивалот ќе биде затворен со соло перформансот “Пасија по Биби“ на Петар Милошевски од Велика Британија, кој е надвор од конкуренција.

Be First to Comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mission News Theme by Compete Themes.