Press "Enter" to skip to content

Одиграни натпреварите од “А“ и “Б“ општинските лиги, победа на лидерите Стрела и Јенимале

Во организација на Општинскиот фудбалски сојуз Битола се одиграа редовните кола во општинските лиги. По одиграни 26 коло од општинската “А“ лига, лидер на табелата е екипата на Стрела, која и во ова коло славеше победа, минимална со 1:0 над Црна Река.

Во “Б“ лигата лидер е екипата на Јенимаале по 15 кола, а во ова коло како домаќини на стадиот на Младост од Горно Оризари славеа победа над екипата на Пелистер од Трново и Магарево.

Според зборовите на Златко Ралевски од ОФС Битола, полека се завршува оваа фудбалска сезона и претстои коло во кое некои работи околу пласманот на двете табели ќе бидат појасни.

Резултати во општинска “А“ лига, 26 коло:

Новаци – Лисолај 1:1

Кск – Карамани 1:2

Црна Река – Стрела 0:1

Светлост – Буково 3:2

Космос – Поешево 0:0

Олдбојс – Победа 1:3

Доск – Чагор 4:1

Партизан – Пелагонија Л 3:1

 

Резултата во општинска “Б“ лига, 13 коло

Јенимаале – Пелистер ТМ 2:0

Пелагонија Бк – Пелагонија Т 1:4

 Напредок – Младост ГО 1:0

Еленик – Младост Д 1:0

Пелагонија Д – Хајдук 3:3