Press "Enter" to skip to content

СВР Битола: кај битолчанец најден арсенал оружје, пушки, пиштоли, муниција (фото)

Врз основа на Наредба за претрес на дом издадена од судија на предходна постапка од Основен  суд Битола, од страна на полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола, извршен е претрес во домот на лицето Д. Г. (34) од Битола поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело по член 396 “недозволено изработување, држење, и тргување со  оружје и распрскувачки материи“ од Кривичниот Закон.
 
При претресот во домот на лицето се пронајдени и со потврда за привремено одземени предмети се одземени:еден ловен карабин, три ловни пушки, еден пиштол, една воздушна пушка, педесет и пет куршуми калибар 9мм за пиштол, седумдесет и две парчиња ловна муниција, еден куршум калибар 7. 65 мм за пиштол и еден цилиндричен предмет со барутно полнење.
 
За настанот е известен надлежен  обвинител од ОЈО Битола.
Mission News Theme by Compete Themes.