Press "Enter" to skip to content

Ракометарите на Пелистер поразени во Скопје од Бутел

Бутел – Пелистер 32:23 (17:10)

Ракометарите на Пелистер ја продолжија серијата порази, трет по ред, а овој пат се поразени од екипата ја Бутел убедливо со 32:23, полувреме 17:10, во натпревар во кој уште во почетните 5:1 на отворањето се виде како ќе се движи резултатот.

До крајот на полувремето разликата се зголеми на 6 гола за домаќините, а во вториот дел на страртот “пелистерци“ намалија намалија на -4 (18:14), за потоа Бутел да доминира и да дојде до водство до +11 (27:16, за на крај да забележи победа од +9 (32:23).

Најдобар стрелец кај Пелистер беше Дарио Петровски со 4 постигнати гола.