Press "Enter" to skip to content

Совети од нутриционист: kаков бенифит има нашето тело од конзумираме семки од тиква и сончоглед?

За нормална функција на нашиот организам е потребно да во текот на денот внесеме нутритивни вредности на високо ниво, што знаци дека мораме да внесеме, витамини, минерали, протеини, јагленихидрати и друго.

Ако само еден оброк замениме со храна со висок процент на наведените нутритивни вредности, веѓе надополнивме потребен процент на дневна потреба на организмот од здрава материја.

Овој пат ќе кажиме нешто повеќе за семките од тиква и сончеглед, кои на најпристапни кај нас, ги има насекаде, а можат да се најдат по ниски цени.

Семка од тиква е одлична за нашиот организам поради тоа што содржи висок процент на омега 3 масни киселини кои на телото се непходни за работа за срцевиот мускул и регулирањето на крвниот притисок.

Семки од тиква.

Семките од тиква се богати со минерали и витамини, исто така семки од тиква имат висок процент на протеин, само 100 грама семки содржат 30 грама протеин, што е одлично са мускулатурата.

Овие семки се богат извор на магнезијум, калцијум, калијум и витамин к.Семки од сончоглед.

Сончогледот исто така има многу хранливи матери, полн е со витамин е, омега 3 масни киселини, селен, а со негова примена ние ја подобруваме текстурата на кожата и со самото тоа позитивно влијае врз брчките. 

Покрај сите важни состојки кои ги има сончогледот исто така содржи и инулин кои делува кај болките во грлото и бронхитот.

Во наредната рубрика на совети ќе презентираме чиа и хеља и нивните благодети за нашето тело.

За сите прашања во врска со диети, програми на исхрана, можете да ме контактирате на мобилен број, 070 355 -654 или на фб страна “Витаф диет“. 

Нутриционист и фитнес советник:

Тоше Соколов “Витаф диет“