Press "Enter" to skip to content

Совети од нутриционист: каква храна треба да конзумираме за “детокс“ на организмот (чистење)

Детокс представува чистење на токсини или отрови од организмот.

Ако повремено применуваме детокс му овозможуваме на нашата кожа да остане свежа, а нашето тело да биде полно со енергија, исто така ќе помогне да намилеме килограми.

И ако на изглед детоксот делува како некоја строга диета, ни помага да го исчистиме организмот и органите во телото, како зигерот и бубрезите, кои се филтери на телото.Храна која треба да конзумираме кога станува збор за детоксиксција е овошје (боровинки, брусница, малинки, лимон, портокал, зелено јаболко. 

Зеленчук (во главно сите видови на зеленчук, меѓутоа препорака, кељ, прокељ, зелена салата, магданос, краставица, спанаќ. Риба (обарена или потпечена), потоа леќа, грав, грашок, јајца -органски или домашни, непечени бадеми, ореви поради омега 3 масни киселини, сусам, семки тиква, сонцоглед, зелен чај – камилица мајчина душица.Препорака за детоксикација е да трае 5 до 7 дена.

За совети за исхрана и диет програми, нутрициониста Тоше Соколов од сега достапен и во Битола.

Мобилен број 070 / 355-654 или на фб страна Витаф диет.