Press "Enter" to skip to content

На отворено премиерно изведена детската театарска претстава “Кралица на музиката“ (фотогалерија)

Синоќа во Битола на отворено, во дворот на ОУ “Гоце Делчев“, беше премиерно изведена детската театарска претстава “Кралица на музиката’’ во режија на Благојче Божиновски во продукција на “Адмедија“ и Народниот театар од Битола.Главните улоги ги толкуваат Валентина Грамосли и Викторија Степановска Јанкуловска  од НТ Битола, сценографијата и костимите се на Благој Мицевски, а музиката е на Миодраг Неќак.Претставата предизвика голем интерес кај децата од Битола, кои поради меркире за заштита од ковид-19 беа во ограничен број.Целта на претставата е да се едуцираат децата за значењето на музиката и музичките инструменти на еден забавен и интерактивен начин.Претставата ќе биде изведена и на детскиот фестивал „Силјан Штркот“ во Прилеп на 11. 09. 2020 (петок).

Фото: “Адмедија“

More from КултураMore posts in Култура »