Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 65 нови позитивни на ковид-19, оздравени 20, починати 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 2.553 тестирања, а регистрирани се 1.112 нови случаи на ковид-19, од кои во Битола се Битола 65 лица кои се позитивни на корона висрус.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во Битола до сега има Битола 1.703 лица, а активни се водат  849 случаи.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од во  Битола се 20.

Починати се 24 лица, пет пациенти од Битола на возраст од 70, 91, 48, 60 и 73 години во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54.743, бројката на оздравени пациенти е 32.366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

Во Битола се направените во ЦЈЗ Битола 60.

More from ВестиMore posts in Вести »