Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 7 нови позитивни на ковид-19, активни се 226 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во Битола се 7 позитивни на корона вирус.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти, а починати се 14 лица.

Со денешните бројки во Битола досега биле или се позитивни  3.185,  а активни 226 случаи.

Во ЦЈЗ Битола се  напраени 55 ковид тестови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.124, бројката на оздравени пациенти е 76.045, на починати е 2.768, а бројот на активни случаи изнесува 11.311.