Press "Enter" to skip to content

Пелистер фаворит, во вечното фудбалски дерби во Битола, кое денес ќе биде дерби за опстанок

Денес на градскиот стадион под тумбекафе во Битила ќе се одигра вечното дерби на македонскиот фудбал, помеќу Пелистер и Вардар, но за жел ќе го нема вистинското значењем бидејчи двете екипи сега водат битка за опстанок во Првата лига, а до сега само едваш во историјата на ПМФЛ, двете екипи од Битола и Скопје воделе директна битка за опстанок.

Пред денешното вечни  дерби во Битола, “пелистерци“ имаат два бода повеќе на табелата, а ја имаат фаворитската улога и заради играчкиот кадар пролетва, и се поблиску до целта.

Ова е последна битка меѓу двете екипи за опстанок во лигата, а Пелистер во 25. коло од Првата македонска фудбалска лига, влегува како фаворит, но, тренерот Димитар Капинковски вели дека не смее да има опуштање во неговиот тим за што поука и првиот меѓусебен дуел оваа пролет во Скопје кој заврши без победник, 2-2 и вели:

-Ова е дерби кое секогаш е интересно. Кажав и пред натпреварот во Скопје, нема изразити фаворити, без разлика на форма, бодови и ситуација во клубови. Видовме дека претходниот натпревар заврши 2:2, со доста голови и фудбал. Се надевам на таков натпревар и во Битола. Секој си има свои математики, а ние како и на секој дуел играме до максимум и да ги освоиме бодовите. Вардар има промени во играчкиот кадар и стручниот штаб. Сигурно дека имаат свои математики, екипата има потенцијал и квалитет. Но, работите зависат и од нас. Ако одиграме како што знаеме, верувам дека ќе ги освоиме потребните бодови.