Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 7 нови позитивни на ковид-19, оздравени 2, хоспитализирани 26 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на Ковид-19 од кои во Битола се 7.

Регистрирани се 133 оздравени пациенти од Битола се 2. 

До сега во Битола има 6.282 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 213 случаи.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 26 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Пријавени се вкупно 16 починати лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 49 и преку  “Плодност“ 28 ковид-19 тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 765.984 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.937, бројката на оздравени пациенти е 146.632, на починати е 5.265, а бројот на активни случаи изнесува 3.040.