Press "Enter" to skip to content

Пелистер 2 поразен од Металург во Битола во плеј-офот

Еурофарм Пелистер 2 – Металург 31:34 (15:19)
 
Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола
Судии: Марко Трајковски и Александар Вукашиновски
Црвен картон: Милан Лазаревски (Металург)
 
Еурофарм Пелистер 2: Ивановски, Бардакоски, Ристевски, Ј. Талевски 8, Пав. Анастасијевиќ 1, В. Димитровски 2, Петровиќ 8, Андонов, И. Димитровски 1, С. Талевски 1, Стоилевски 1, Пет. Атанасијевиќ 1, Белистојановски, Дрогришки 5, Блажевски, Арсеновски 3
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 12 минути
 
Металург: Дупјачанец. Ѓорговски, Петковски 1, Поповиќ 2, Кофиловски 3, Шилегов 2, Хорват 12, Калуѓеровиќ 6, Серафимов 1, Лазаревски 1,Тарабокија, Тодевски, Митиќ 2, Рниќ, Додиќ 3, Маркоски 1
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 22 минути
 
Екипата на Металург, на денешниот натпревар во Битола ја победи домашната екипа  Еурофарм Пелистер 3 со 31:34. Металург доминираше од првата до последната минута и имаше два супер-расположливи аса во Златко Хорват и Василије Калуѓеровиќ.