Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 2 нови позитивни на ковид-19, оздравени 8, хоспитализирани, починати 2

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19  од кои во Битола по 2.

Регистрирани се 111 оздравени пациенти од Битола се 8.

Во Битола до сега има 6.290 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 171 случаи.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19. 

Пријавени се вкупно 13 починати лица од кои 2 лица од Битола на возраст од 68 и 82 години.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 44 и “Плодност“ 33.

Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.

More from ВестиMore posts in Вести »