Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 1 нов позитивен на ковид-19, оздравени 3, активни 15 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.853 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 од кои од Битола е 1 лице.

Регистрирани се 32 оздравени пациент од кои од Битола се 3.

До сега во Битола 6.298 лица биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 15 случаи.

Според извештаите на Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 10 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Пријавени се вкупно 4 починати лица починати во болнички услови.

Направени се 2.853 тестови преку ЦЈЗ Битола 37 и преку “Плодност“  45 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 818.746 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.441, бројката на оздравени пациенти е 149.528, на починати е 5.462, а бројот на активни случаи изнесува 451.