Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 4 нови позитивни на ковид-19, хоспитализирани 5, активни 17 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 кои во Битола се 4.

Регистрирани се 30 оздравени пациент, нема регистрирани оздравени од Битола.

Во Битола до сега има 6.303 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 17 случаи.

И на инфективното одделение во Битола бројката на хоспитализирани пациенти кои се лекуваат од ковид 19 е 5.

Пријавени се 2 починати лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 57 и преку “Плодност“ 46 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 826.661 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.507, бројката на оздравени пациенти е 149.612, на починати е 5.470, а бројот на активни случаи изнесува 425.