Press "Enter" to skip to content

Во Битола еден нов позитивен на ковид-19 од вкупно 24 нови случаи

Нови 24 случаи на Ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од направени се 4.133 тестирања, а од нив еден нов случај е регистиран во Битола.

Оздравени се шест пациенти, а нема пријавено починати лица.

Направени се во Битола преку ЦЈЗ Битола 84 и преку “Плодност“ 32 ковод тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.