Press "Enter" to skip to content

Поканата прифатено, во Битола ќе се игра АБА2 лигата, Пелистер дел од второто по ред регионално натпреварување

Само по неколку дена од добивањето на официјалната покана за КК Пелистер да игра во АБА2 лигата, вратен е одговор дека поканата е прифатена и во Битола ќе се играат натпревари од овој повисок ранг на натпревари.

Управата на КК Пелистер по неколку дневни размислувања и консултации со спонзорите и кошаркарски работници донесе позитивна одлука, а претсетелката Мери Ковачевска вели:

-На мое големо задоволство, прифатена е поканата за настап во АБА2 лигата. Ова натпреварување ќе биде голем предизвик како за кошаркарите, тимот и стручниот штаб, така и за нас како управа и сигурна сум дека ќе ја оправдаме довербата која ни ја даде организаторот на АБА2 лигата и додава дека покана за играње не е вајлд-карта, туку е стекната е со својот настап и првото место во регуларниот дел на шампионатот во изминатата сезона.

За настапите, во ова второ по квалитет кошаркатско натпреварување во регионот, Пелистер ќе мора значително ќе го зголеми буџетот, а и да се засили играчкиот кадар и ќе игра наизменично во домашното првенство и во АБА2 лигата. Затоа веќе во следните неколку дена се најавува потпис на неколку македонски кошаркари, некои од нив и репрезентативци.

Во Битола пристигнаа Младеновиќ и Чиз, кои ќе ги започнат подготовките со кошаркарите кои од ланскиот ростер кои ги продолжија договорите Кесар, Трајковски, Стајиќ и Николиќ.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »