Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 11 нови позитивни на ковид-19, хоспитализирани 20 пациенти, активни случаи 265

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на КОВИД-19, во  Битола се 11.

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти.

До сега во Битола има 6.877 лица кои биле или позитивни на ковид-19, а активни се 265 случаи.

Бројот на хоспитализирани пациенти на инфективното одделение во Битола е 20, во амбулантата на инфективното одделение беа прегледани 27 пациенти.

Пријавени се 30 починати лица.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 66 и преку Плодност “52“ ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893.