Press "Enter" to skip to content

Во Битола 11 нови позитивни на ковид-19, одравени 15, активни 273 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа дека се направени се 3.512 тестирања, а регистрирани се 467 нови случаи на КОВИД-19, од нив од Битола се 11.

Регистрирани сe 496 оздравени пациенти од Битола се 15.

До сега во Битола има 7.057 лица кои биле и се позитивни на ковид-19, а активни се 273 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица, нема од Битола.

Направени се  преку ЦЈЗ Битола 72 и преку “Плодност“ 46 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.282.666 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.463 бројката на оздравени пациенти е 171.871, на починати е 6.630, а бројот на активни случаи изнесува 11.962.

More from ВестиMore posts in Вести »