Press "Enter" to skip to content

Во Битола 13 нови позитивни на ковид-19, оздравени 8, активни 278 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 13.

Регистрирани сe 308 оздравени пациенти од Битола се 8.

До сеаг во Битола има 7.070 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 278 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица, нема од Битола.

Направени се ЦЈЗ Битола 87 и преку “Плодност“ 39 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.286.091 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 190.915 бројката на оздравени пациенти е 172.179, на починати е 6.646, а бројот на активни случаи изнесува 12.090.

More from ВестиMore posts in Вести »