Press "Enter" to skip to content

Двете екипи Еурофарм Пелистер победија во Битола и продолжуваат во осминафиналето од Купот

Еурофарм Пелистер – Шампион 40:13 (23:7)

Еурофарм Пелистер 2 – Металург 38:18 (20:5)

Еурофарм Пелистер во Битола обезбеди пласман во осминафиналето на Купот на Македонија, а на три дена до АЕК, Жељко Бабиќ одмори половина екипа и шанса добија неколку членови на младинската екипа и скоро сите максимално ја искористија шансата. Кукуловски и Костески го водеа младиот бран до убедливи 23:7 по првиот дел. И во вториот дел младите битолски сили продолжија како претходно и на крајот резултатот беше 40:13.  Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер беа Кукуловски и Ристевски со по седум гола.

Еурофарм Пелистер: Секељи, Кизиќ, Мараш 1, Маџовски 1, Кукуловски 7, Марковски 6, Танкоски, Ристевски 7, Периќ 1, Костески 5, Велковски, Југовски 4, Ризовски 4, Обрадовиќ, Гуцевски 2, Табоада 2.

И ракометарите на Еурофарм Пелисетр 2 убедливо ја победија екипата на Металург РА и се пласираа во осминафиналето во Купот со во Битола против Металург РА со 38:18.  Јовиќ им даде слободен викенд на поискусните Трајкоски, Димитровски и Ѓукиќ, а помладите максимално ја искористија приликата. На стартот беше изедначено, а потоа следуваше серија 7:2 и убедливо водство од +5  за домаќините. Победникот беше решен уште по првиот дел, кој заврши со убедливи 20:5 за пелистерци, а во вториот многи измени и зголемување на предноста. Минутажата ја искористија Мирчевски, Белистојановски, Петар Атанасијевиќ, Блажевски, Буторац…

Еурофарм Пелистер 2: Јовановски, Ристевски, Кузманоски 4, Петковски 2, Буторац 1, Мирчевски 4, Пав. Атанасијевиќ 4, Петровиќ, Андонов 2, Димитриоски 4, Талевски 1, Пет. Атанасијевиќ 3, Ѓорговски 5, Атанасијевиќ, Белистојановски 5, Блажевски 3.

 
More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »