Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер лесно до победа во пелагониската пресметка во Прилеп

Прилеп – Еурофарм Пелистер 24:41 (12:22)

Екипата на Еурофарм Пелистер од Битола по победата во Атинас е врати на домашните натпревари и вечерва во Прилеп ја победи истоимената екипа со резултат 24:41 во пелагониската пресметка и остануваат во борба за првата позиција пред влезот за разигрување за титулата.

На стартот на натпреварот екипата на Еурофарм Пелиситер започна со најдобриот состав и брзо дојде до +4 (0:4), а потоа до крајот на првото полувреме дојде до +10 (12:22). Со рутинска игра ‘“пелистерци“ продолжија и во второто полувреме, а тренерот Бабиќ направи и голем број на тактички варијанти, но победата ниту еднаш не беше доведена под знак прашалник.

Кај Еурофарм Пелистер Ненад Костески беше најефикасен со единаесет гола, пред Мараш, Обрадовиќ и Табоада со по четири реализации.

Фото: РК Прилеп

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »