Press "Enter" to skip to content

Нов пораз на фудбалерите на Пелистер, Шкупи ги победи со 5:0 во Скопје

Шкупи – Пелистер 5:0 (3:0)

Продолжува најлошатат сезона на фудбалскиот клуб Пелистер од Битола, и по 14. коло од Првата фудбалска лига немаат победа, а денес се поразени од Шкупи со 5:0, на Чаир во Скопје. Екипата од Битола, се уште е без назначен тренер по оставката на Капунковски, а од коло во коло опстанокот во лигата е подалеку, односно Втората лига е поблиску.

Лидерот на табелата, Шкупи, уште во 11. минута имаше водство 1:0. Во 37. минута Маркоски со сигурна завршница погоди за 2:0, а Цветаноски со уште поубав погодок, откако со удар од далечина го совлада Трајчевски за 3:0. 

Во вториот дел во 54. минута, кога младиот репрезентативец Марко Ѓорѓиевски небранет од никого со глава погоди за 4:0, додека точка на мечот стави дефанзивецот Чешмеџиев со погодок во 85. минута за конечни 5:0.

Во идното коло екипата на Пелистер шанса за прва победа ќе бара против Скопје.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »