Press "Enter" to skip to content

Во Битола 42 нови позитивни на ковид-19 и оздравени 37 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, од 490-те нови случаи од Битола се 42.

Од 484 оздраени пациенти од Битола се 37 пациенти.

Од деветте починати нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 67 ковид тестови и преку Плодност 55 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.453.084 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 212.865, на оздравени пациенти е 197.120, на починати 7.464, а на активни случаи изнесува 8.281.