Press "Enter" to skip to content

Во Битола 40 нови позитивни, оздравени 29 пациенти, активни 692 случаи

Во последните 24 часа според податоците од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 436 нови случаи на Ковид-19 од 3447 тестирања, од кои во Битола се 40.

Регистрирани сe 336 оздравени пациенти од  Битола се 29 пациенти.

До сега во Битола има 8.571 лица кои биле или позитивни на ковид-19, а активни се 692 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 93 и преку “Плодност“ 36 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.465.204 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 214.676, бројот на оздравени пациенти е 198.755, на починати е 7.528, а бројот на активни случаи изнесува 8.393.