Press "Enter" to skip to content

Во Битола 35 нови позитивни, оздравени 33, починати две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на ковид-19, тоа од Битола се 35.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од Битола се 33.

Во Битола има 8.743 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 615 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица 2 починати лица од Битола на возраст од 65 и 87 години.

Направени се ЦЈЗ Битола 64 и преку Плодност 38 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.478.883 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.670, бројот на оздравени пациенти е 201.017, на починати е 7.616, а бројот на активни случаи изнесува 8.037.