Press "Enter" to skip to content

ФК Јени маале без пораз ја заврши полусезоната на 2. место во општиската лига

Екипата на Јени Маале од Битола одигра една одлична полусезона со 6 победи и 3 нерешени резултати со само 4 гола примени се наоѓа на второ место на табелата, што е најголем успех на клубот од оваа населба во Битола досега.

За 2. место кое за некои е изненадување, за некои не, капитенот на Јени Маале, Никола Пискачев, вели:

-Не знам ни јас дали сме изненадување или не. На почетокот амбициите беа како и секоја предходна година да покажеме добар фудбал и дружење. Во тоа успеавме и можеме да кажеме дека оваа полусезона ја одигравме како по ноти. Пред нас сега престои пауза, па на пролет добро одморени и позитивна енергија да покажеме уште подобри игри. Се надевам дека не сме изненадување, а тоа мораме да го докажеме и на пролет, за што ќе мораме во оваа пауза да одработиме малку посериозни зимски подготовки.

Јени Маале како и секоја година во предходните 13 години, уште еднаш ќе го докаже ова што го реле капитенот, дека можеби на прво место им е дружењето, ќе имаат гала вечера во петок во ресторан “Вила Виста“ каде што ќе бидат прогласени најдобрите за оваа полусезона и нормално одлична забава, каде ќе се засили хемијата на екипата, или еден вид на тим-билдинг, кој за жал поради финансиите трае само еден ден. На оваа посебна за нив вечер ќе бидат промовирани и новите дресови со кои ќе играат во пролетниот дел.

More from СпортMore posts in Спорт »