Press "Enter" to skip to content

Во Битола 27 нови позитивни, оздравени 18, активни 515 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.285 тестирања, а регистрирани се 419 нови случаи на КОВИД-19, од нид од Битола се 27.

Регистрирани сe 211 оздравени пациенти од Битола се 18.

Во Битола има вкупно 8.878 лида кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 515 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 81 и преку “Плодност“ 27 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.491.973 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.194, бројот на оздравени пациенти е 204.685, на починати е 7.688, а бројот на активни случаи изнесува 5.821.