Press "Enter" to skip to content

Во Битола 17 нови позитивни, оздравени 29, активни 372 случаи

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на Ковид-1, од нив во Битола се 17.

Регистрирани сe 353 оздравени пациенти од Битола се 29.

До сега во Битола има 9.110 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни случаи се 372.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица, нема од Битола.

Направени се  преку ЦЈЗ Битола  87 и преку “Плодност“  52 ковод теста.

Досега во земјата се направени вкупно 1.562.088 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.333, бројот на оздравени пациенти е 209.291, на починати е 7.868, а бројот на активни случаи изнесува 5.174.