Press "Enter" to skip to content

Во Битола 36 нови позитивни, оздравени 51 пациенти, починато едно лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 6.651 тестирање, а регистрирани се 435 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 36.

Регистрирани сe 534 оздравени пациенти од Битола се 51.

До сега во Битола 9.367 лица биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 392 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица, едно починато лице од Битола  на возраст од 69 години во болнички услови.

Направени преку  ЦЈЗ Битола 124 и преку “Плодност“ 44 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.604.163 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.484, бројот на оздравени пациенти е 212.380, на починати е 7.969, а бројот на активни случаи изнесува 5.135.