Press "Enter" to skip to content

Во Битола 148 нови позитивни на ковид-19, оздравени 27, активни 665 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.472 тестирања, а регистрирани се 1.725 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битоласе 148.

Регистрирани сe 332 оздравени пациенти од Битола се 27.

До сега во Битола 9.767 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 665 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 2 починати лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 125 и преку “Плодност“ 117 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.633.936 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 230.265, бројот на оздравени пациенти е 214.054, на починати е 8.002, а бројот на активни случаи изнесува 8.209.