Press "Enter" to skip to content

Во Битола 49 нови позитивни, оздравени 58, активни 876 случаи, хоспитализирани 17 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи на Ковид-19, од нив во Битола се 49.

Регистрирани сe 998 оздравени пациенти од Битола се 58.

До сега во Битола има 10.117 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 876 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица, нема од Битола.

Направени се преку “Плодност“ 47 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.665.043 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 234.277, бројот на оздравени пациенти е 215.852, на починати е 8.042, а бројот на активни случаи изнесува 10.383.