Press "Enter" to skip to content

Кошаркарите со победа се враќаат во Битола, пред “балонот“ во АБА2

Кожув – Пелистер 67:79

Во одложениот натпревар од 15. коло кое требаше да се одигра во неделата, екипата на Пелистер, вечерва ја победи екипата на гостувањето против Кожув со резултат 67:79, што е втора победа на “пелистерци“ во продолжението на сезоната во оваа година.

“Пелистерци“ се на врвот по денешниот натпревар.  По дваесет минути игра, битолчани имаа предност од 30:47. Ефикасната игра на гостинскиот тим продолжи и во остатокот од мечот, особено импресионира нивниот процент на реализација за три поени. Гевгеличани имаа добра во последната четвртина, но доцна за било каков пресврт.

Најефикасен во Пелистер беше Кесар со 20, Малешевиќ со 16 и Младеновиќ со 15 поени.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »