Press "Enter" to skip to content

Во Битола 83 нови позитивни на ковид-19, оздравени 250, починато 1 лице, активни 629 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 4.939 тестови, а регистрирани се 1.722 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 83.

Регистрирани сe 1.942 оздравени пациенти од Битола се 250.

До сега во Битола има 13.415 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 629 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 16 починати лица, едно починато лице од Битола на возраст од 69 годни.

Во Битола се направени 147 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 95 и преку “Плодност“ 52.

Досега во земјата се направени вкупно 1.826.611 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 280.594, бројот на оздравени пациенти е 259.898, на починати е 8.624, а бројот на активни случаи изнесува 12.072. 

More from ВестиMore posts in Вести »