Press "Enter" to skip to content

Голман од Бундес лига во Битола, Урбан Лесјак идната сезона на голот на Еурофарм Пелистер

Иако се наоѓаме на старот на пролетниот дел од оваа ракометна сезона, Еурофарм Пелистер попладнево го соопшти првото засилување за идната сезона, односно за  сезонаѕа 2022/23, а тоа ќе биде голман. Нов голман на битолчани ќе биде Урбан Лесјак, а клубот преку соопштение вели.

-Ни причинува особено задоволство да ги информираме нашите приврзаници за уште едно бундеслигашко засилување во нашите редови. РК Еурофарм Пелистер постигна договор со словенечкиот интернационалец Урбан Лесјак. Искусниот 31-годишен голман од следната сезона ќе го брани голот на нашиот клуб, откако веќе го потпиша двегодишниот договор. Лесјак од 2018 година ги брани боите на Хановер, а својата играчка кариера ја започна во Целје Пивоварна Лашко, клуб за кој настапуваше од 2010 до 2018 година. 

Дресот на словенечката репрезентација го носел 58 пати, а најголем успех му е освојувањето на бронзениот медал на Светското првенство во Франција 2017 година.

Официјалното претставување на Лесјак во Битола предвидено е пред почетокот на натпреварувачката сезона 2022/23. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »