Press "Enter" to skip to content

Во Битола 57 нови позитивни на ковид-19, оздравени 47, починато едно лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени се 2.808 тестови, а регистрирани се 905 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 57.

Регистрирани сe 1.565 оздравени пациенти од Битола се 47.

До сега во Битола има 13.962 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 422 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 18 починати лица, едно починато лице е од Битола.

Направени во Битола се 137 тестови преку ЦЈЗ Битола 97 и преку “Плодност“ 40.

Досега во земјата се направени вкупно 1.862.041 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 291.820, бројот на оздравени пациенти е 274.808, на починати е 8.869, а бројот на активни случаи изнесува 8.143.

More from ВестиMore posts in Вести »