Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер според планот, лесно го победи Пролет

Пролет – Еурофарм Пелистер 23:28 (12:13)

Спортска сала „Македонско сонце“ – Скопје Гледачи: 200
Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески 
Црвен картон: Никола Маркоски (Еурофарм Пелистер)

Пролет: Цветковски, Петковски, Аларов 5, Манев, Пецаковски 8, Додевски 1, Димов, Андоновски, Џонов 3, Мајнов, Крстевски, Голубовиќ 4, Фичорски, Палевски 1, Пејовиќ 

Еурофарм Пелистер: Секељи, Кизиќ, Ојлески 1, Маркоски 2, Маџовски 3, Кукуловски 2, Мандалиниќ 1, Танкоски, Периќ 5, Костески 6, Кукоски, Велковски 5, Граџан 1, Табоада 2

Ракометарите на Еурофарм Пелистер во Битола се вратија со планирани бодови од домашното првенство по победата над  Пролет 62  со резултат 23:28, полувреме 12:13 во рамките од 21. коло. 

“Пелистерци“ започнаа одлично и поведоа 0:4, а потоа вратоја домашните со серија голови, но не успеаја да направат ништо повеќе, освен до крајот на првото полувреме да се обидува да дојдат до израмнување. Во второто полувреме “пелистерци“ направија серија 5:1, за +5 побегна на +5, а потоа до крајот одигра рутунски до победа.

Најфикасен кај Еурофарм Пелистер Костески со 6 постигна гола, а Валковски и Периќ по 5 гола.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »