Press "Enter" to skip to content

Во Битола 43 нови позитивни на ковид-19, оздравени 39, активни 373 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.974 тестови, а регистрирани се 668 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 43.

Регистрирани сe 887 оздравени пациенти од Битола се 39.

До сега во Битола има 14.050 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 373 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица, нема од Битола.

Направени во Битола се 139 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 98 и преку “Плодност“ 41.

Досега во земјата се направени вкупно 1.870.093 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.328, бројот на оздравени пациенти е 276.835, на починати е 8.898 а бројот на активни случаи изнесува 7.595.

More from ВестиMore posts in Вести »