Press "Enter" to skip to content

Во Битола 1 нов позитивен на ковид-19, оздравени 73, починати 3 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 1.318 тестови, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во  1.

Регистриран e 1.491 оздравен пациент од Битола  73.

До сега има во Битола 14.057 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 303 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица 2 починати лица од Битола на возраст од 81 и 91 година и едно лице е дополнително пријавено.

Досега во земјата се направени вкупно 1.871.411 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.559, бројот на оздравени пациенти е 278.326, на починати е 8.915 а бројот на активни случаи изнесува 6.318.

More from ВестиMore posts in Вести »