Press "Enter" to skip to content

Во Битола 44 нови позитивни на ковид-19, оздравени 47 пациенти, починати 2 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.156 тестови, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 44.

Регистриран сe 978 оздравени пациенти од  Битола се 47.

До сега во Битола има 14.144 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 296 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 12 починати лица, едно починато лице од Битола на возраст од 85 години, дополнително е пријавено 1 починати лица Битола.

Направени во Битола се 131 тестови преку ЦЈЗ Битола 95 и преку “Плодност“ 36.

Досега во земјата се направени вкупно 1.878.073 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 295.082, бројот на оздравени пациенти е 280.675, на починати е 8.958 а бројот на активни случаи изнесува 5.449.

More from ВестиMore posts in Вести »